İnsanlar Tarafından Unutulmuş 19 İnanılmaz Batık Gemi

thumbnail

İnsanlar Tarafından Unutulmuş 19 İnanılmaz Batık Gemi ⚓️⛵️

Bu yazı emoji.com.tr adresinden alınmıştır.

1. Peri Masalı Ormanı – Avustralya

batık gemi fotoğrafı

Bu SS Ayrfield gemisi gerçekten heyecan verici bir geçmişe sahip: İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD birliklerini savaş alanlarına taşıdı. Ardından 1970’lerde Sydney’deki Olimpiyat Köyü yakınlarındaki bir gemi mezarlığına gönderildi. Ve 2000 yılına gelindiğinde, Olimpiyat Oyunları yaklaşırken, bu savaş gazisi sevimli bir orman adası ve turistik bir cazibe haline getirildi. Tek kelime ile büyüleyici.

2. 16. Yüzyıl İsveç Amiral Gemisi

batık gemi fotoğrafı

Öland Adası’ndan sadece 10 deniz mili uzaktaki Baltık Denizi’nin derinliklerinde, 107 silahı taşıyan XVI. yüzyılın en büyük gemisidir. Üç düşman gemisinin saldırısına maruz kaldıktan sonra, 31 Mart 1564’te battı. Uzmanlar 1960’lardan beri onu arıyor.

3. Balıkçılık Gemisi, Chatham Adaları, Yeni Zelanda

batık gemi fotoğrafı

Chatham takımadalarının bu küçük adalarında yaşayan sadece 600 kişi var. Buradaki hayat, buranın keşfedildiği XVIII. Yüzyıldan beri çok değişmedi. Yalnızca gökyüzü, deniz ve rüzgarla beraber insanların şirketleri korumak için dış dünyaya kapalı bir hayat var. Balıkçılık burada ana geçim kaynağı ve bu hayalet gemi sadık balıkçılara hizmet için kullanılırken maalesef o hırçın sulara yenik düştü.

4. Batık Yat – Antartika

batık gemi fotoğrafı

Bu ürkütücü hayalet gemi Ardley Körfezi’ndeki batık bir Brezilya yatı. Brezilyalı yapımcılar belgesel çekerken, güçlü dalgalar ve rüzgar maalesef onları gemiden vazgeçmeye zorladı. O şanssız günden beri, bu devasa yatları su altında duruyor.

5. Gizemli Bir Hayalet Gemi – ABD

batık gemi fotoğrafı

Circle Line V adı verilen bu yat Atlantik Okyanusu kıyılarını devriye gezmek için tasarlanmış. 1902’de Wilmington’da kurulmuş ve daha sonra suya indirilmiş, ayrıca 80 yıl boyunca sahiplerini birkaç kez değişmiş. 1984’te ise gemi Lourensburg yakınlarındaki Ohio Nehri’nde terk edilmiş olarak bulundu. Bugüne kadar hiç kimse nasıl buraya geldiğini çözemedi. Anlaşılan tam anlamıyla bir gizemli hayalet gemi.

6. Bir Batık Gemi De Britanya’dan!

batık gemi fotoğrafı

Bu devasa gemi 1929 yılında karaya oturdu ve o tarihten beri trajik ölümünün sebebini hiç kimse bilmiyor. Bir nevi esrarını halen koruyor.

7. Hastane Gemisi – Avustralya

batık gemi fotoğrafı

Birinci Dünya Savaşı sırasında, SS Maheno okyanus ortasında askeri hastane olarak görev yaptı. 1935’te Japonya’ya ilerlediğinde aniden ortalıktan kayboldu ve yalnızca birkaç gün sonra bulundu. Ortaya çıktığında ise, şiddetli bir fırtına gemiyi Avustralya yakınlarındaki ıssız bir adanın kıyısına atmıştı. Mürettebat kurtulmayı bekledikleri üç gün boyunca çadırda yaşamak zorunda kaldı. İnsanlar tahliye edildi ancak gemi orada öylece kaldı. Cana geleceğine mala gelsin derler ya aynen o hesap. 🙂

8. Anglesey Adası’ndaki Eski Bir Gemi – Galler

batık gemi fotoğrafı

Bu balıkçı teknesi, minimalist İngiliz tarzına şaşırtıcı derecede uyuyor. Görünüşe göre ta o zamanın şafağından beri burada öylece duruyor. Güvertesinin çatlaklarından ise kullanıldığı zamandan beri çok dertli olduğu belli. 🙁

9. Hayalet Filosu – ABD

batık gemi fotoğrafı

Bu sefer ki durum ise biraz farklı. Çünkü burası adeta batık gemi filosu. Öyle ki denizin altında onlarca gemiye rastlamak mümkün. Her yıl Mallow Körfezi’ndeki ünlü gemi mezarlığına çürümeleri için onlarca tekne gönderiliyor. Suyun altında kaybolan bir hayalet filosu gibi görünüyorlar.

10. Uçan Hollandalı – Yunanistan

batık gemi fotoğrafı

Bu gemi terkedildiğinden beri okyanuslara açılmanın özlemiyle yanıp tutuşuyor. Son yolculuğunda ise aniden rüzgarın yönü değişti ve bir fırtına ile karaya oturdu. Fakat kaptanlar pes etmedi ve onu tekrar sulara kavuşturmayı başardılar. Ancak sağlam bir yere demir atamadılar ve başarısızlık bir kez daha kapılarını çaldı. Böylece gemi tekrardan dalgaların arasında kaldı ve kalıcı olarak karaya oturdu. Bu heyecan verici nihai sondan sonra şu anda öylece serin suların arasında dinleniyor.

11. Gemi Enkazları ve Bermuda

batık gemi fotoğrafı

Bermuda Şeytan Üçgeni zaten bu konuyla ilgili bir üne sahiptir. Yerel gemi mezarlığı sadece gizemli melankolik atmosfere katkıda bulunur. Uzun yıllar boyunca kimsenin tatmin edici bir açıklama getiremediği bu esrarengiz fenomen, içinde bilim adamlarının da bulunduğu pek çok insan tarafından “doğaüstü bir takım güçlerin eseri” zannedildi. Bu açıklamalar arasında kayıp kıta Atlantis’in orada bulunduğundan veya o bölgenin defalarca Dünya dışı varlıkların ziyaretlerinde orada yarattıkları manyetik alanın bir etkisinde olduğundan bahsetmişlerdir, hatta Kristof Kolomb’un bile tuttuğu günlüklerde, o bölgede gökyüzünde uçan tanımlanamaz cisimlerden bahsedildiği iddia edilmiştir. Ne diyelim yolunuz o taraflara düşerse aman dikkat. 😉

12. Terkedilmiş Yelkenli, Ontario Gölü – Kanada

batık gemi fotoğrafı

Bu romantik görünümlü yelkenli adeta yerel bir maskot haline dönüştü.

13. Bir Başka Batık Gemi Daha – Kanarya Adaları

batık gemi fotoğrafı

İkinci Dünya Savaşı sırasında, SS American Star adlı gemi malzeme ve asker taşımak için kullanılırmış. Bundan sonra ise popüler bir gemi haline gelmiş. Daha sonraları ise – 1980’lerde – onu yüzen hapishaneye, sonra da bir otele çevirmek istediler. Ancak şiddetli bir fırtına ile birlikte karanlık bir deliğe girdi ve sonrasında ise ne otel ne de hapishane olarak kullanılabildi. Şu anda Kanarya Adaları yakınında sessiz sedasız duruyor.

14. Saba Römorkörü – Çuraçao

batık gemi fotoğrafı

Mercan kayalıklara doğru çöken bu römorkör Çuraçao bölgesinin çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlamış. Özellikle dalış turizmiyle ilgilenen birçok kişi burayı ziyaret ediyor. Gemi su altında adeta ikinci baharını yaşıyor. Binlerce balığa ev sahipliği yapıyor, etrafı muhteşem mercanlarla kaplandı ve dalgıçlar için de harika bir deneyim sunuyor.

15. RMS Titanic – Sulara Boğulan Bir Dev

batık gemi fotoğrafı

Batık gemilerin dünyasında bir hükümdar varsa, o kesinlikle Titanik‘tir. Ona dokunulmaz, görkemli ve lüks deniyordu. Ancak 1912’deki ilk turunda trajik bir şekilde bir buzdağıyla çarpıştı bu binlerce kişinin ölümüne yol açan korkunç bir kazaydı. O zamandan beri Titanik, okyanus yüzeyinin yaklaşık 3.8 kilometre aşağısında sessizce dinleniyor. Yalnızca 1985’te insanlar bu uyuyan devi rahatsız etmek için hayatlarını tehlikeye attılar ve 10 yıl sonra yönetmen James Cameron, ünlü filmi için bir araştırma yapmaya karar verdi ve Rus ‘Mir’ denizaltılarını kullanarak birkaç kez aşağı indi.

 16. Semiramis – Yunanistan

batık gemi fotoğrafı

Korkunç bir film setine benzeyen bu fotoğraftaki batık gemi Semiramis. 1954’te karaya oturdu.

17. Point Reyes – Kaliforniya

batık gemi fotoğrafı

Point Reyes, San Francisco yakınlarındaki aynı adlı ulusal parkta terk edilmiş bir balıkçı teknesidir. Uzun bir süredir burada yalnız.

Ve Son Olarak Kızıldeniz’den İki Gemi:

18. Bir Kargo Gemisi

19. Balıkçı Gemisi

batık gemi fotoğrafı

İlk gemi Kızıl Deniz’in dibinde, resiflerle kaplı olan ve yıllardır öylece dalgıç ziyaretçileri bekleyen oldukça büyük bir kargo gemisi, kendisinin bu devasa cüssesi onu adeta gözde haline getirmiştir. İkincisi ise bu bölgede terk edilmiş yüzlerce balıkçı gemisinden yalnızca bir tanesi. Onunsa üzüntüsüne ve güzelliğine bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top