İlk Defa Gemi Turu Yapacaklara Tavsiyeler Cruise Nelere Dikkat Etmeli 2019

thumbnail

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Alaska’dan Patagonya’ya, Norveç Fiyortları’ndan Yeni Zelanda’ya kadar birçok yere 100’den fazla gemi yolculuğu yaptım. Dünyanın en büyük gemisi Oasis of the Seas’den tutun, Aşk Gemisi dizisinde kullanılan Pacific Princess’e kadar çok sayıda gemiyle seyahat ettim. Edindiğim tecrübeler aşağıdaki satırlara yansıdı. İşte gemi yolculuğunun püf noktaları…Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Tatil sizin için bir otelin ya da tek bir beldenin sınırları içinde günlerinizi geçirmek değilse ve en sevdiğiniz şey yeni yerler keşfetmekse, mutlaka bir gemi seyahati deneyimi yaşamalısınız.  Sürekli bavul toplamak, oteller arasında mekik dokumak, yollarda zaman kaybetmek yok; her sabah yeni bir yere “merhaba” demenin heyecanı var… “Acaba nasıl olur” diye düşünenler için gemi seyahati yapmadan önce bilmeniz gereken altın kuralları 10 maddeye sığdırdım. Önce okuyun, sonra karar sizin!

1) NEYİ İSTİYORSANIZ YEYİN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Gemilerde iştah kabarır. Baştan kendinizle anlaşma imzalayın ve tatilde keyif alacağınız ne varsa yiyeceğinizi kabul edin; tabii dönünce sıkı bir diyete girmeye de söz verin. Çünkü 5 çayları, gece kaçamakları, A’dan Z’ye her şeyin sadece çikolatadan yapıldığı çılgın büfeler karşılaşabilecekleriniz arasında… Kimi gemilerde 24 saat açık büfe var. Restoranların bazılarına ekstra giriş ücreti ödemeniz gerekebiliyor. “Kaptanın Veda Yemeği”, “Karayipler Gecesi” gibi ilginç temalı akşamlar yaşayabilirsiniz. Bazı gemiler 18.00 ve 20.00 olmak üzere iki ayrı akşam yemeği düzeni uyguluyor. Milletçe erken akşam yemeğini pek sevmiyoruz, o yüzden bu tür gemilerde Türkleri genellikle ikinci oturumda görüyorsunuz.

2) HER AKTİVİTEYE HAZIRLIKLI OLUN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyKarada yapacağınız 5 yıldızlı bir tatilde ihtiyaç duyduğunuz her şey yüzer otellerde de var. Spor salonundan çocuk kulübüne, havuzdan SPA’ya, gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz mağazalardan kumarhaneye uzanan geniş bir hizmet ağı sunuyorlar.

3) TEDARİKLİ GİDİN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyDört bir yanınız alabildiğine su ve siz en fazla ne kadar eğlenebilirim diye düşünüyorsanız, hayal gücünüzü genişletin derim. Broadway müzikallerinin benzerleri, canlı müzik yapan barlar, açık hava sinemaları, tiyatro gösterileri seçenekleriniz arasında. Hatta Cirque du Soleil şovlarıyla farkını bir adım öteye taşıyan gemiler de var. Dalga havuzları, buz pateni pistleri, tırmanma duvarları ise adrenalin ve eğlenceyi birlikte sevenler için… Bazı gemilerde koyu takım elbise ile katılmanın şart olduğu özel davetler (Formal Night) düzenleniyor. Ceket ve kravat gerekli olabilir.

4) NİKÂHINIZI KAPTAN KIYSIN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyEtkinlikler de tatiliniz boyunca size farklı anılar bırakabilir. Dans yarışmaları, şarap tadımı, değerli taş seminerleri hatta dini ayinler bile düzenleniyor. Belki bir kilise düğününe de denk gelebilirsiniz.

5) BAHŞİŞ ÖNEMLİ, UNUTMAYIN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyBahşiş verme âdetiniz yoksa bile gemi seyahatinde edinmeniz gerekiyor. Çoğu gemide her içkinize doğrudan yüzde 15 bahşiş ilave ediliyor. Bazı şirketler ise hesabınıza her gün 10 dolar civarında bir tutarı bahşiş olarak ekliyor.

6) HESABI ŞAŞIRMAYIN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyYolculuğunuzun başında size “cruise card” ya da “boarding card” veriliyor. Bu kartı kimlik, kredi kartı ve oda anahtarı olarak kullanmanız gerekiyor. Gemideki ekstra harcamalarınızı bu kartla yapabiliyorsunuz. Aman dikkat; cebinizden nakit çıkmayınca hesabınızı şaşırma riski var! Tatil bitiminde yüklü bir faturayla karşılaşmamak için iki kez düşünün…

7) İLETİŞİM PAHALI

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyİnternet, telefon, elektronik gazete gibi hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz ama biraz pahalı olduğunu unutmayın.

8) BALKON İÇİN PARAYA KIYIN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyOdalar manzarasına ve büyüklüğüne göre ücretlendiriliyor. İçeride kalan penceresiz kabinler en uygun olanları. Ama hem dar hem penceresiz bu odalar klostrofobi ve panik atak gibi hastalıkları olanlar için risk. “Obstructed view – Kısıtlanmış Manzara” olarak adlandırılan odaların önünde genellikle ya filika ya da gemiye ait bir parça yer alıyor. Eğer iyi bir tatil için feda olsun diye düşünüp parayı ikinci plana atarsanız, balkonlu odaların tadını çıkarın. Daha ileri gidip, içinde bilardo masası ya da piyano bile bulunan lüks kabinlerde kalabilirsiniz.

9) ŞEHİR TURLARINI ÖZENLE SEÇİN

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyGideceğiniz noktalar için gemilerde turlar satılır ama genellikle pahalıdır. Yabancı dil biliyorsanız limana indiğinizde bir taksici ile anlaşıp kendi turunuzu yapmanızı öneririm. Seyahat öncesinde gerekli araştırmayı yapıp notlar alarak hazırlıklı gidebilirsiniz. Ayrıca seyahati satın almadan önce, geminin uğradığı limanlara ve o limanlarda kalış sürelerine özellikle bakın. Sıradan liman kentleri listedeyse ve uzun vakit ayrılmışsa, hem hayal kırıklığı hem zaman kaybı yaşarsınız.

10) PLAN ÖNEMLİ

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şeyGemideki programlar, uğranacak limanlar ve etkinlikler günlük gazete gibi odanıza bırakılıyor. Dolayısıyla geceden ertesi günün planını görmüş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top