GEMİLERİN ADI VE TARİHSEL ANLAMI

thumbnail

GEMİLERİN ADI VE TARİHSEL ANLAMI

Bu yazı tr.carolchanning.net adresinden alınmıştır.

Gemi yapımında, her yeni doğan gemi adını alır. Gemilerin adı, belirli bir insanlık döneminin adetlerini, zevklerini, tarihini, politik ve devlet yapısını yansıtır.

Konuyla hiç ilgilenmeyen biri bilemasal, efsaneler, antik masallardan efsane isimlere aşina isimlerin görünüşü. Ünlü Sadko gemisi “Falcon”, “Memphis’te Görünüş” adlı firavun gemisi, Vikingler – “Büyük Bison” ya da efsanevi gemi “Argo”.

gemilerin adıEğer geçmişin büyük ustalarıBir hayvan olarak ilk yaratılış harika navigatörler XV-XVII yüzyıllar Ortaçağ’da ruhuyla gemilerin adını seçti (Bir avcının gözlerin gövdenin yay boyalı örneğin, daha iyi denizde tehlikeyi görmesi yardımcı olur). Onlar aziz ve saygı duyulan dini bayramların isimlerini taşıyordu. “San Gabriel”, “San Rafael” (Portekiz), “San Cristobal”, “Sancti Espiritus” (İspanya), “Santa Maria de la Victoria”, “Sancti Espiritus”. Ya filoya Ferdinand Magellan ünlü “Victoria” – İspanya trajik yolculuk sonucunda geminin tek kurtulan.

Gemilerin adını tanımlayan geleneklerRusya’da, kökenlerini Peter I hükümdarlığına verir. O zaman bile, adların atanması ilkeleri oluşturulmaya başlandı: bunlar, sınıf, amaç, teknolojik ve dövüş niteliklerine karşılık gelmelidir. Gemiye aday gösterilmesinin verilmesi sadece devlet başkanının yetkisinde oldu. Tarihi ve kahramanca isimlere atfedildi. Deniz gemisinin adı devletin politik yapısını, başarılarını ve zaferleri, ideolojiyi, egemen çevrelerin maddi özünü yansıtıyordu. Fakat bunun yanı sıra, bu isim, devletin prestijini hem diğer devletlerin gözünde hem de kendi sakinleri arasında yansıtmalıdır. Ülkesinin her temsilcisi, ülkesi için gemisiyle gurur duyuyor olmalıdır.

gemilerin adıAma başlangıçta Azak’ın oluşumu sırasındafilo, özel dövüş başarıları gözlenmediğinde, isimler Ortodoks Kilisesi’nin kavramlarından alınmıştır: “Noel”, “Rab’bin Başkalaşım”. Yelkenli gemilerin sonraki isimleri, “Savaşın Rengi”, “Korkusuzluk”, “Aslan”, “Herkül”, “Kale”, “Bayrak” ve “Akrep” morallerini taşıyordu. Peter zamanlarının Bombardier gemileri daha az esprili isimler giymemişti: “Thunder”, “Thunderbow”, “Lightning”, “Bomb”.

Baltık Filosu’nun oluşturulması sırasında,kraliyet hanedanlarının onuruna isimler: “Prenses Anna”, “Prenses Elizabeth”, “Natalia”. Bu dönemde özel bir özellik isimlerin sürekliliği idi. Hizmetlerine hizmet eden gemilerin adı yeni gemilere geçti.

Çelik gemilerindeki tip ve sınıf değişikliği ileisimler de değişecek. Kuşların ve hayvanların sembolik isimlerini, doğal fenomenleri, masal kahramanlarını edinmeye başladılar: “Kasırga”, “Veshchun”, “Ilya Muromets”, “Rusalka”, “Smerch”.

Karadeniz filosu kurulduğunda,prestijli isimler vermek için gelenekler: “Catherine II”, “Oniki Havariler”, “George the Victorious”, “Rostislav”. İlk destroyer, oldukça doğru bir isim olan “Patlama” (1877) olarak adlandırıldı.

Rus-Japon Savaşı

Rus-Japon Savaşı sırasında 20. yüzyılın başlarında,Denizcilerin özverileri, savaş gemilerinin isimlerine de yansımıştır. Sevastopol, Petropavlovsk, İmparatoriçe Catherine II: Vatanseverlik ve inanç ruhunu askeri tarihi geleneklere geri döndürdüler.

yelkenli gemilerin isimleriEkim Devrimi’nin başlangıcından beri veSonraki Sovyet yıllarında gemilere ve gemilere isimlerin verilmesi sırasına göre önemli değişiklikler olmuştur. Ortodoks Kilisesi veya kraliyet hanedanı ile ilgili her zamanki isimler yok oldu. Tüm isimler devrim ya da parti ile ilgili kelimeler ya da bir dizi kelime ile değiştirildi: Vatandaş, Demokrasi, Kırmızı Ekim, Leninets, Stalin ve Sovyet Ukrayna. Bu isimlerle ilgili temel sorun, siyasi liderlerin sık sık değişmesiydi. İsimler, vatanseverlik ruhunu aktarmaya çalışırken, tarihsel görevlerini kaybetti.

Savaş sonrası yıllarda tekrar dönmeye başladı.eski gelenekler. Savaş kahramanlarına, ünlü komutanlara, büyük şehirlere adanmış isimler vardı: Varyag, Stoyky, Alexander Suvorov, Amiral Makarov, Moskova.

Sağduyulu ve tarihsel duygularla yönlendirilecek olan gemilerin isimleri göz önünde bulundurulduğunda çok önemlidir. Bu bizi Deniz Kuvvetlerinin meçhul, anlamsız ve kirli isimlerinden kurtaracak.

Bizim zamanımızda bu konu dikkate değerdeğer. Karonimika – gemilerin ve gemilerin isimlerini inceleyen bir bilim – belirli isimlerin, yapının, geleneklerin ortaya çıkışının gelişim evrelerine özel önem veriyor. Yeni gemiler için yeni isimler yaparken hatalardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top