GEMİDE ÇALIŞMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR 2019


 

GEMİ ÇALIŞANI OLMAK İÇİN MÜRACAAT ETMEK

İLGILI MEVZUAT

TÜRK BAYRAKLI GEMILERDE ÇALIŞAN VE ÇALIŞACAK OLAN GEMI ADAMLARININ YETERLIKLERI, EĞITIMLERI, SINAVLARI, BELGELENDIRILMELERI, SAĞLIK DURUMLARI, KÜTÜKLEME IŞLEMLERI VE VARDIYA TUTMALARI ILE ILGILI KURALLAR T.C. BAŞBAKANLIK DENIZCILIK MÜSTEŞARLIĞI “GEMI ADAMLARI YÖNETMELIĞI” TARAFINDAN DÜZENLENMIŞTIR.

GEMI ADAMI CÜZDANI

GEMI ADAMI CÜZDANI LİMAN BAŞKANLIĞI TARAFINDAN, T.C. GEMI ADAMI KÜTÜĞÜNE KAYITLI KIŞILERE VERILEN, KIŞI NÜFUS BILGILERI ILE YETERLIK DERECELERINI VE TERFILERINI GÖSTEREN, POLIS VIZELERININ IŞLENDIĞI, GEMI ADAMI OLARAK BIRÇOK ÜLKELERE GIRIŞ ÇIKIŞLARDA PASAPORT YERINE KULLANILABILEN BIR BELGEDIR.

GEMI ADAMI OLABILME ŞARTLARI TÜRK GEMILERINDE BIR KIŞININ GEMI ADAMI OLABILMESI IÇIN AŞAĞIDAKI ŞARTLARI YERINE GETIRMESI GEREKIR.

T.C. VATANDAŞI OLMAK.

YETERLIK DERECELERI IÇIN ÖN KOŞUL OLAN YAŞ, ÖĞRENIM DERECESI VE HIZMET SÜRESINE SAHIP OLMAK.

DENIZ HIZMETINE UYGUN SAĞLIK DURUMUNA SAHIP OLMAK.

ADLI SICIL KAYDI OLMAMAK GEMI ADAMI YÖNETMELIĞINE GÖRE YUKARIDAKI ŞARTLARA SAHIP OLAN VE BUNLARI BELGELEYEN KIŞILER LIMAN BAŞKANLIKLARINA GEMI ADAMI CÜZDANI ALMAK IÇIN BAŞVURABILIRLER.

GEMI ADAMI CÜZDANI ALMAK IÇIN GEREKENLER

GEMI ADAMI OLARAK KÜTÜĞE KAYIT OLMAK VE CÜZDAN ALMAK ISTEYEN KIŞILER GEREKLI ŞARTLARI YERINE GETIREREK AŞAĞIDAKI BELGELER ILE LIMAN BAŞKANLIKLARINA BAŞVURURLAR.

NÜFUS CÜZDANI VE ÖRNEĞI.

DIPLOMA, MEZUNIYET VEYA ÖĞRENIM BELGESI VE ÖRNEĞI.

İKAMETGAH BELGESI.

FOTOĞRAF.

ADLI SICIL KAYDI.

GEMI ADAMI OLUR SAĞLIK RAPORU.

ASKERLIK DURUM BELGESI (ERKEKLER IÇIN). TÜRK GEMI ADAMI KÜTÜĞÜNE KAYIT EDILDIKTEN SONRA BU YÖNETMELIKTE YAZILI KOŞULLARDAN BIRINI KAYBEDEN GEMI ADAMININ CÜZDANI VE YETERLILIK BELGESI GERI ALINIR. GEREKLI KOŞULLAR SAĞLANDIĞINDA DA YENIDEN GERI VERILIR.

GEMI ADAMI YETERLIK DERECELERI

GÜVERTE BÖLÜMÜ                                           MAKINE BÖLÜMÜ

UZAKYOL KAPTANI                                         UZAKYOL BAŞMÜHENDISI/BAŞMAKINISTI

UZAKYOL BIRINCI ZABITI                              UZAKYOL IKINCI MÜHENDISI/MAKINISTI

UZAKYOL VARDIYA ZABITI                          UZAKYOL VARDIYA MÜHENDISI/MAKINISTI

KAPTAN                                                               BAŞMAKINIST

BIRINCI ZABIT                                                    İKINCI MAKINIST

VARDIYA ZABITI                                               MAKINE ZABITI

SINIRLI KAPTAN                                                SINIRLI BAŞMAKINIST

SINIRLI VARDIYA ZABITI                                SINIRLI MAKINE ZABITI

GÜVERTE LOSTROMOSU                                 MAKINE LOSTROMOSU

USTA GEMICI                                                     YAĞCI

GEMICI                                                                 YAĞCI (VARDİYA TUTAMAZ ESKİ SİLİCİ)

GEMİCİ (VARDİYA TUTAMAZ ESKİ MİÇO)

GEMI ADAMI YETERLILIK DERECESI, SAHIP OLUNAN DENIZCILIK EĞITIMI VE TECRÜBEYE BAĞLI OLARAK VERILEN BIR SIFATTIR. YUKARIDA BELİRTİLEN YARDIMCI ZABIT VE HIZMET PERSONELI DIŞINDA KALAN TICARI GEMI ADAMLARININ YETERLIK DERECELERI, BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE DOĞRU SIRALANMIŞTIR.

ÇALIŞMA ŞEKLININ ÖZELLIĞINDEN DOLAYI YAT VE BALIKÇI GEMILERININ DONATILMASINDA BUNLARIN DIŞINDA YETERLIKLER GEREKMEKTEDIR.

YAT SINIFI (BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE)

YAT KAPTANI

AMATÖR DENIZCI

BALIKÇI SINIFI (BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE)

AÇIK DENIZ BALIKÇI GEMISI KAPTANI

BALIKÇI GEMISI KAPTANI

EĞITIM ÖN ŞARTI

GEMI ADAMLARININ YAPACAKLARI GÖREVLE ILGILI OLARAK ALMALARI GEREKEN EĞITIMLER GEMI ADAMLARI YÖNETMELIĞI VE EĞITIM VE SINAV YÖNERGESINDE BELIRTILMIŞTIR.

BÜTÜN GEMI ADAMLARI “DENIZDE GÜVENLIK EĞITIM”LERINI ALMIŞ OLMALI,

GEMİCİ(VARDİYA TUTMA BELGESİ OLMAYAN), YAĞCI (VARDİYA TUTMA BELGESİ OLMAYAN), AŞÇI VE KAMAROT OLMAK IÇIN MÜRACAAT EDENLER EN AZ ILKÖĞRETIM OKULU MEZUNU OLMALI,

ZABIT, YAT VE BALIKÇI GEMISI KAPTANI OLACAKLAR ISE GEMI ADAMI YÖNETMELIĞINDE GÖSTERILEN MESLEKI EĞITIMLERI ONAYLANMIŞ EĞITIM KURUMLARINDAN ALMIŞ OLMALIDIR.

ÖZEL DURUMLAR HARIÇ TAYFA SINIFINDA BIR YETERLIĞE SAHIP OLMAK IÇIN GEMİCİ VE YAĞCI BAŞLAMAK LAZIMDIR. YÖNETMELIKTE BELIRTILEN ŞARTLAR YERINE GETIREREK YÜKSELME SAĞLANIR. YAT VE BALIKÇI GEMISI KAPTANLIĞI HARICINDEKI GEMILERIN KAPTANLIĞI IÇIN ÖNCE VARDIYA ZABITI OLMAK GEREKIR. VARDIYA ZABITLIĞINDEN KAPTANLIĞA KADAR OLAN YÜKSELME, YÖNETMELIKTE BELIRTILEN ŞARTLAR YERINE GETIRILEREK SAĞLANIR. BALIKÇI GEMISI VE YAT KAPTANLIĞI YETERLIKLERI, DOĞRUDAN YÖNETMELIKTE BELIRTILEN ŞARTLAR YERINE GETIREREK ALINABILIR. MESLEK LISELERINDE VEYA MESLEK YÜKSEK OKULLARINDA SINIRLI VARDIYA ZABITI VEYA VARDIYA ZABITI YETIŞTIRILMEKTE ANCAK UZAK YOL VARDIYA ZABITLIĞI IÇIN DÖRT YILLIK FAKÜLTE EĞITIMI GEREKMEKTEDIR.

SAĞLIK ÖN ŞARTI

200 GRT’DAN KÜÇÜK GEMILERDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI ILE BALIKÇI GEMILERINDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI HARICINDEKI GEMI ADAMLARI “GEMI ADAMI SAĞLIK YÖNERGESI”NDE BELIRTILEN SAĞLIK ŞARTLARINA SAHIP OLMALIDIR. BU ŞARTLARI YERINE GETIRDIKLERINI TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANEDEN ALDIKLARI GEMI ADAMI OLUR SAĞLIK RAPORU ILE ISPAT EDERLER. BU RAPOR PERIYODIK OLARAK YENILEYEREK ŞARTIN DEVAMLILIĞI SAĞLANIR. 200 GRT’DAN KÜÇÜK GEMILERDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI ILE BALIKÇI GEMILERINDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI GEREKEN SAĞLIK ŞARTLARINA SAHIP OLDUKLARINI “SÜRÜCÜ OLUR” RAPORU ILE BELGELERLER.

200 GRT’DAN KÜÇÜK GEMILERDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI ILE BALIKÇI GEMILERINDE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARININ SAĞLIK RAPORLARI 5 YIL, DIĞER GEMI ADAMLARININ SAĞLIK RAPORLARI 18 YAŞINDAN KÜÇÜK GEMI ADAMLARI IÇIN 1 YIL, 18 YAŞINDAN BÜYÜK GEMI ADAMLARI IÇIN ISE 2 YILDIR. SÜRESI SONA EREN RAPORUN YENILENMESINDE GEMI ADAMLARI EN YAKIN SAHIL SAĞLIK DENETLEME MERKEZINE MÜRACAAT EDEREK YETKILI BIR SAĞLIK KURULUŞU IÇIN SEVK ALIRLAR VE SAĞLIK KONTROLLERINI YAPTIRIRLAR. HASTANEDEN ALINAN SAĞLIK RAPORU 2 AY IÇERISINDE SAHIL SAĞLIK DENETLEME MERKEZINE GETIRILEREK GÖREVLI DOKTORA ONAYLATILMALI VE GEREKIYORSA BELGELENDIRILMELIDIR.

SAĞLIK KONTROLLERI PERIYODIK OLMAKLA BIRLIKTE LIMAN BAŞKANLIKLARI SAĞLIK DURUMLARINDAN KUŞKU DUYULAN YA DA HASTA OLDUKLARI BILDIRILEN GEMI ADAMLARINDAN IKI YILLIK SÜREYI BEKLEMEDEN DENIZDE ÇALIŞMALARINA ENGEL OLUP OLMADIĞININ BELIRLENMESI AMACI ILE SAĞLIK YOKLAMASINI YAPTIRMALARINI ISTEYEBILIRLER. SAĞLIK MUAYENESINDE DENIZDE ÇALIŞMAYA ENGEL BULUNAN GEMI ADAMLARININ DENIZDE ÇALIŞMALARINA IZIN VERILMEZ VE GEMI ADAMI CÜZDANLARI ILE YETERLIK BELGELERI GEMI ADAMI TEKRAR SAĞLIĞINI KAZANINCAYA KADAR GERI ALINIR.

ADLI SICIL ÖN ŞARTI

GEMI ADAMLARI, GEMI ADAMLARI YÖNETMELIĞI’NDE BELIRTILEN SUÇLARDAN HIÇ CEZA ALMAMIŞ OLMALARI GEREKMEKTEDIR. BU DURUMU SAVCILIK YOKLAMA BELGESI ILE ISPAT EDERLER. HER BEŞ YILDA BIR YAPILAN POLIS VIZESINDE BU YOKLAMA TEKRAR EDILEREK ŞARTIN DEVAMLILIĞI SAĞLANIR. YÖNETMELIKTE BELIRTILEN SUÇLAR AŞAĞIDADIR. TAKSIRLI(KUSUR) SUÇLAR ILE KAÇAKÇILIKLA ILGILI SUÇLAR, ZIMMET(KORUNMASI ALTINDA BULUNAN PARAYI ÜSTÜNE ALMAK) , IHTILAS(ZİMMET SUÇUNUN ORTAYA CIKMAMASI İÇİN HİLE YAPMAK) , IRTIKAP(YİYİCİLİK HAKKI OLUNMAYAN PARANIN ÖDENMESİNİ SAĞLAMAK) , RÜŞVET, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, SAHTECILIK, INANCI KÖTÜYE KULLANMA, HILELI IFLAS, YÜZ KIZARTICI VEYA ŞEREF VE HAYSIYETI KIRICI SUÇLAR, INSAN KAÇAKÇILIĞI, RESMI IHALE ALIM VE SATIMLARA HILE, FESAT KARIŞTIRMAK, DEVLET HAYSIYETINE KARŞI DAVRANMAK, SUÇ AMAÇLI ÖRGÜTLERLE ILGILI SUÇLARDAN CEZA ALMAMIŞ OLMAK.

SERTIFIKA ÖN ŞARTI

GEMI ADAMLARININ CÜZDAN VE YETERLILIK ALABILMELERI IÇIN ÖNCE AŞAĞIDAKI SERTIFIKALARA SAHIP OLMALARI GEREKMEKTEDIR.

TÜM GEMI ADAMLARI IÇIN SON BITIRILEN OKUL DIPLOMASI.

TÜM GEMI ADAMLARI IÇIN TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANEDEN SAĞLIK BELGESI.

TÜM GEMI ADAMLARI IÇIN AŞAĞIDAKI DENIZDE GÜVENLIK KURS BELGELERI. (ÖĞRENCILER IÇIN KURS BELGESI YERINE OKULDAN ALINAN ILGILI YAZI KABUL OLMAKTA)

TEMEL İLK YARDIM

YANGIN ÖNLEME VE YANGINLA MÜCADELE

CAN KURTARMA ARAÇLARINI KULLANMA YETERLILIĞI

DENIZDE KIŞISEL CAN KURTARMA TEKNIKLERI

PERSONEL GÜVENLIĞI VE SOSYAL SORUMLULUK

VARDİYA TUTMA BELGESİ

VARDIYA ZABITLERI IÇIN AŞAĞIDAKI EĞITIM (STCW) BELGELERI; (KURS BELGESI YERINE OKULDAN YAZI KABUL OLMAKTA)

İLK YARDIM EĞITIM KURS BELGESI

İLERI YANGIN MÜCADELE KURS BELGESI

TIBBI BAKIM EĞITIM KURS BELGESI

RADAR GÖZLEME VE PILOTLAMA EĞITIMI KURS BELGESI

OTOMATIK RADAR PILOTLAMA AYGITI KULLANMA EĞITIM KURS BELGESI

HIZLI KURTARMA BOTU EĞİTİM BELGESİ

RORO YOLCU GEMİSİ EĞİTİM

GÜVENLİLİKLE İLGİLİ TANITIM BELGESİ

GÜVENLİLİK FARKIDANLIK BELGESİ

BELİRLENMİŞ GÜVENLİLİK GÖREVLERİ BELGESİ

GEMİ GÜVENLİK ZABİTİ BELGESİ

GOC VEYA ROC BELGESİ

ECDIS EĞİTİM BELGESİ

KÖPRÜÜSTÜ KAYNAK YÖNETİM BELGESİ

MAKİNA DAİRESİ KAYNAK YÖNETİM BELGESİ

VHF STANDART HABERLEŞME KURS BELGESI

YAT KAPTANLARI IÇIN “KISA MESAFE TELSIZ OPERATÖR” BELGESI

İŞ SÖZLEŞMESİ YAPMAK

İŞ ARAMA

GEMI ADAMLARI YÖNETMELIĞININ BELIRTTIĞI ŞARTLARI SAĞLAYIP GEMI ADAMI CÜZDANINI VE YETERLIĞINI ALAN ERKEKLER IÇIN DÜŞÜNÜLMESI GEREKEN ILK IŞ ASKERLIKTIR. HER ERKEK TÜRK VATANDAŞI GIBI ONLARIN DA ÖNLERINDE YAPMALARI GEREKEN BIR VATAN GÖREVI VARDIR. BU GÖREV IÇIN IYI BIR ZAMANLAMA YAPMAK GEREKIR. ASKERLIĞI GELEN KIŞILER DERHAL ASKERLIK GÖREVI IÇIN BAŞVURULARINI YAPACAKLARDIR. BAŞVURUDAN SONRA BELLI OLABILECEK DÖNEME GÖRE BEKLEME SÜRESI IÇERISINDE YA KISA SÜRELI BIR IŞE GIRMEK YA DA MESLEKI OLARAK KENDISINE FAYDALI OLABILECEK KISA SÜRELI BIR EĞITIME KATILMAKTA YARAR VARDIR.

BAYANLAR VE ASKERLIK GÖREVINI TAMAMLAYAN ERKEK IÇIN SIRA IŞ BULMAYA GELINCE YAPILMASI GEREKEN GÜZEL BIR ÖZ GEÇMIŞ HAZIRLAMAKTIR. BU ÖZ GEÇMIŞ IÇIN BILGISAYARLARDA KULLANILAN PAKET PROGRAMLARDA BOL MIKTARDA ÖRNEK BULABILIRIZ. BU ÖZ GEÇMIŞI GEMI ADAMI OLMAK HARICINDEKI DIĞER IŞ BAŞ VURULARINDA DA KULLANABILIRIZ. ANCAK GEMI ADAMI OLARAK GEMILERDE ÇALIŞMAK ISTEYENLER IÇIN BIRAZ DAHA FARKLI BIR ÖZGEÇMIŞ GEREKMEKTEDIR. BUNA ÖRNEK IS MURAACAT VERILMIŞTIR.

ÜLKEMIZDE IŞ BULMA KONUSUNDA HER NE KADAR BIR “İŞ VE İŞÇI BULMA KURUMU” VARSA DA YAYGIN YÖNTEM OLARAK SEÇILEN GEMI IŞLETMELERININ PERSONEL MÜDÜRLÜKLERINE GIDILEREK IŞ TALEBINDE BULUNULMASI VE ÖZ GEÇMIŞLERIN VERILMESI ŞEKLINDEKI BIR YÖNTEM KULLANILMAKTADIR. ŞIRKET SEÇIMINDE GEMILERDE ÇALIŞANLAR ILE KONUŞUP ONLARIN FIKIRLERINI ALMAK EN SAĞLIKLISIDIR. ANCAK ÜCRET, IŞ VEYA ÇALIŞMA ŞARTLARI AÇISINDAN KENDINIZ IÇIN HENÜZ BIR STANDART BELIRLEMEDIYSENIZ BIR BAŞKA DEYIŞLE “HANGI ŞARTLARDA OLURSA OLSUN ÇALIŞIRIM “DIYORSANIZ ISMEN ÖĞRENDIĞINIZ HER ŞIRKETE GIDEREK BIR ÖZ GEÇMIŞ BIRAKMAK GIBI BIR YÖNTEM UYGULANABILIR. ANCAK TAVSIYE EDILEN KIŞISEL STANDARDINIZI BELIRLEMENIZ VE IYI OLDUĞUNA KANAAT GETIRDIĞINIZ BIR ŞIRKETE BAŞVURMANIZDIR.

İŞE MÜRACAAT

GEMI IŞLETMELERINE YAPILAN IŞ TALEPLERI PERSONEL MÜDÜRLÜKLERINCE DEĞERLENDIRILIR VE IHTIYACA GÖRE ÇAĞRI YAPILIR. DEĞERLENDIRMEDE AŞAĞIDAKI HUSUSLARA BAKILIR.

TALEP EDILEN IŞE ELEMAN IHTIYACI OLUP OLMADIĞI.

GEMI GÖREVI IÇIN ADAYIN GEREKLI EVRAK VE BELGELERE SAHIP OLUP OLMADIĞI.

SAHIP OLUNAN EVRAK VE BELGELERIN GEÇERLILIĞININ DEVAM EDIP ETMEDIĞI.

SAĞLIK VE POLIS VIZELERI ILE AŞILARIN TAMAM OLUP OLMADIĞI.

YAŞI VE ÖNCEKI GÖREVLERI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK GENEL ANLAMDA ŞIRKETIN ÇALIŞMA ŞARTLARINA UYGUN OLUP OLMADIĞI.

ÖNCEKI ÇALIŞTIĞI YERLERDEN ISTIHBARAT YAPILARAK MESLEKI VEYA KIŞISEL ÖZELLIKLERININ GÖREV VERILMEYE UYGUN OLUP OLMADIĞI.

MÜLAKAT

ŞIRKETLERE YAPILAN IŞ BAŞVURULARINA CEVAP VERILMESINDE UYGUN OLAN BAŞVURUNUN OLUMSUZ VEYA OLUMLU OLDUĞUNUN MÜRACAAT SAHIBINE KISA BIR SÜRE IÇERISINDE BILDIRILMESIDIR. ANCAK GENELDE BU BÖYLE YAPILMAZ VE SADECE BAŞVURULARI KABUL EDILENLER MÜLAKATA ÇAĞRILIRLAR. BU GÖRÜŞMELERDE ADAYLARIN MESLEKI YETERLILIĞI, ÇABUK ANLAYIŞ, KAVRAYIŞ GIBI ZEKA YETERLILIĞI, FIZIKI VE GÖRÜNÜM YETERLILIKLERININ YANI SIRA PSIKOLOJIK ANALIZ ILE SORUMLULUK ALABILME, DISIPLIN ALTINA ALINABILME, AMIR VE DIĞER PERSONELLE IYI ILIŞKILERE GIREBILME YAPISI ÖLÇÜLMEYE ÇALIŞILIR.

MÜLAKAT TEK TARAFLI DEĞILDIR. GEMIADAMI DA IŞ HAKKINDA DEĞERLENDIRME YAPAR, BILMEDIKLERI VARSA SORAR, TALEPLERI KONUSUNDA MUTABAKATA VARIR VE IŞIN KENDI STANDARTLARINA UYGUN OLUP OLMADIĞINA KARAR VERIR.

KABUL HALINDE KENDISINDEN BAZI EVRAKLAR ISTENIR. BU EVRAKLAR ILE GELINDIĞINDE IŞ SÖZLEŞMESI YANI HIZMET AKDI IŞVEREN VEYA IŞVEREN VEKILIYLE YAZILI IKI NÜSHA OLARAK DENIZ İŞ KANUNUNA UYGUN ŞEKILDE YAPILIR.

GEMI ADAMI-İŞVEREN İLIŞKISI

YURDUMUZDA BIR GEMI ADAMI ILE IŞVEREN ARASINDAKI ILIŞKIYI T.C. DENIZ İŞ KANUNU DÜZENLER. İŞVEREN GEMI SAHIBI VEYA KENDISININ OLMAYAN BIR GEMIYI KENDI ADINA VE HESABINA IŞLETEN KIMSEDIR. DEVLETIN YAPTIĞI ANLAŞMALARA BAĞLI OLARAK TÜRK GEMILERINDE ÇALIŞAN YABANCI UYRUKLU GEMI ADAMLARI DA BU KANUN KAPSAMI IÇERISINDEDIR.

DENIZ İŞ KANUNUNUN

KAPSADIĞI GEMI VE KIŞILER TÜRK DENIZ İŞ KANUNU DENIZLERDE, GÖLLERDE VE AKARSULARDA TÜRK BAYRAĞINI TAŞIYAN 100 GRT VE DAHA BÜYÜK GEMILERDE BIR HIZMET AKDI ILE ÇALIŞAN GEMI ADAMLARI VE BUNLARIN IŞVERENLERI HAKKINDA UYGULANIR. BU KANUNUN UYGULANMASINDA SANDAL, MAVNA, ŞAT, SALAPURYA GIBI KÜÇÜK TEKNELER DE GEMI SAYILIR. EĞER IŞVERENIN BIRDEN FAZLA GEMISI VAR, HER BIRI 100 GRT’DAN DAHA KÜÇÜK, FAKAT TOPLAMDA 100 GRT VEYA DAHA FAZLA TONAJA ULAŞIYORSA VEYA BU GEMILERINDE 5 VEYA DAHA FAZLA GEMI ADAMI ÇALIŞTIRIYORSA BU KANUN ONU DA KAPSAR.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 62 = 63