FİLİPİNLİ DENİZCİ EŞLERİ

Modern köleler: Filipinli kadınlar

Filipinler’deki yoksulluk kadınların ve genç kızların insan tacirlerinin eline düşmesine neden oluyor
Bugün, Dünya Köle Ticaretini Anma Günü. Günümüzde ’modern kölelik’ diye adlandırılan sistem içinde yoksul ülkelerden pekçok kişi gelecek umutlarını yurtdışına bağlıyor ve burada insan tacirlerinin eline düşüyor. DW’den Priya Esselborn, modern köleliği ve Filipinli kadınların durumunu araştırdı…
Filipinliler iş göçünde başı çekiyor. Dünya çapında 100 ülkede 7 milyondan fazla Filipinli hemşire, doktor, hizmetçi, denizci ya da zanaatkar olarak çalışıyor. Yurtdışında para kazanıp ülkelerinde geride bıraktıkları yakınlarına havale eden Filipinliler, aynı zamanda ülke ekonomisine de milyarlarca euroluk katkıda bulunuyor. Çoğu ülkelerindeki kötü koşullardan kurtuluşu yurtdışında aramış. Ancak iyi bir eğitim almamış olanlar, özellikle de kadınlar için bu arayış tuzaklarla dolu.
Filipinli genç kadınlar, ajanslar aracılığıyla “denizaşırı sahne sanatçısı” adıyla eğlence sektöründe hizmet vermek üzere yurtdışına, özellikle de Japonya’ya gönderiliyor. Japon klüplerinde ve barlarında dansçı ya da şarkıcı olarak çalışıyor. Ancak bu, insan ticaretinin tek boyutu değil. Çoğu reşit olmayan Filipinli kızlar müşterilere satılıyor ve fuhuşa zorlanıyor. Yılda 80 bin Filipinli kız “denizaşırı sahne sanatçısı” olarak vize alıyor. Kaçının ‘sahne sanatçılığı, kaçının fuhuş yaptığı ise bilinmiyor. Çoğu daha reşit bile değil. Sahte kimliklerle yaşları büyük gösteriliyor.
İyi bir yaşam hayal

Filipinler’de yaşayan pekçok insan için refah sadece bir hayal. Yıllardır süregelen ekonomik sorunların yol açtığı yoksulluk, işsizlik ve gelecek perspektifinin olmayışı, özellikle de taşrayı etkiliyor. Şimdiye kadar iki bayan cumhurbaşkanının görev yaptığı Filipinler, Asya’da ileri ülkeler arasında kabul edilse de cinsiyetler arasında eşitlikten söz etmek için hala çok erken.
Filipinli kadınlar hala erkeklerin yarısı kadar ücret alıyor, yoksul ailelerde erkek çocuklar okuyabilsin diye kızların eğitimi feda ediliyor. Eğitimsiz kız çocuklarının iş bulabilmesi de giderek daha zorlaşıyor. Çoğu, vücudunu satmak dışında bu ikilemden bir çıkış yolu göremiyor.
Yoksulluk fuhuşa itiyor

Fahişelik yapan kızların tek ikilemi bu değil. Katı Katolik olan, fuhuşun yasak olduğu Filipinler’de aileleri ve toplum tarafından dışlanma korkusuyla yaptıkları işi gizli tutuyorlar. Ama diğer yandan, onları fuhuşa teşvik edenler de bizzat aileleri.
Pekçok Filipinli kız için fuhuşa giden yol büyük benzerlikler gösteriyor. Çoğu yoksul taşra bölgelerinde doğmuş, kardeşleri ile birlikte babasız yetişmiş, okula gitmemiş, daha iyi yaşam şartlarına kavuşabilmek için küçük yaşlarda büyük şehre kaçmış kızlar. Önce yankesicilikle elde ettikleri ufak tefek şeyleri satan, ama yetmediğini görünce fuhuşa başlayan kızlar. Fuhuş özellikle yurtdışında karlı bir endüstri oluşturmuş durumda. Şarkıcı ya da dansçı olarak bar ya da klüplerde çalışan genç Filipinli kızlar genelde Japonya’ya, son dönemde ayrıca Kore ve Malezya’ya gönderiliyor.
Filipin ekonomisine katkı

Filipinler ve Japon makamlarının ise geçmişte bu duruma hiç müdahale etmemiş olmaları dikkat çekici. Yurtdışında çalışan Filipinliler sayesinde, Filipinler ekonomisine her yıl milyarlarca euro akıyor. Filipinler’de fuhuş yasadışı, bar ve klüplerde açık giysilerle dans etmek suç sayılmasına rağmen fuhuş endüstrisi ülke gayrisafi milli hasılanın en büyük dördüncü kalemini oluşturuyor.
Uluslararası baskı karşısında son dönemde ilerlemeler kaydedildi. Japonya, Filipinli sahne sanatçılarına vize sayısını büyük oranda düşüreceğini açıkladı. İki ülke, insan ticaretine karşı mücadele önlemleri açıklayarak, kontrollerin sıkılaştırılacağını, cezaların artırılacağını ve sivil toplum örgütleriyle işbirliğinin geliştirileceğini ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top