DÜNYADA EN ÇOK DENİZCİSİ OLAN ÜLKE

Türkiye’de 180 bin gemi adamı var. Bu rakam ile Türkiye, dünyada en çok denizcisi olan ülke Çin ve Filipinler’den sonra en fazla gemi adamına sahip ülke. Ancak bu bir avantaja dönüşmüş değil aksine ülkemizdeki işsizlik sorununa bir taşta denizcilik sektöründen konmaktadır.Dünyada en çok denizcisi olan ülke olamamamızın sebepleri ise türk armatörlerin yabancı personel çalıştırarak menfaatlerini düşünmeleridir.

Gemi Adamı cüzdanı alan bu kişiler, gemi adamı olabilmek için üniversite, fakülte, denizcilik meslek okulu, lise ve özel kurslara giderek bu ehliyeti almaktadırlar.

Peki gerçekten bu kadar gemi adamına ihtiyaç var mı?
Türkiye’de denizcilik eğitimi veren okullardaki öğrencilere staj imkânı bile sunulamazken, denizcilik alanında sürekli yeni okullar açılması ne derece doğru?

Kamuoyunda denizcilikle ilgili ücret ve iş garantisi spekülasyonları da durumu körüklüyor. Çocuklarımız denizcilik okullarına, gençlerimiz denizcilik kurslarına umut bağlıyorlar!

Maalesef ‘stok için gemi adamı üretimi’ yapıyoruz. Oysa denizcilik eğitimi çok pahalı bir süreç olduğundan, depoya kaldırıp zamanı gelince çıkartacağımız bir üretim değildir.

Türkiye’nin sayıca çok elemana değil, uluslararası alanda hizmet verecek nitelikli, iyi yetişmiş denizciye ihtiyacı var.

Gemi işleticilerinin stajyer istihdamı devlet tarafından teşvik edilmeli. Örneğin; istihdam edilen stajyer öğrenci sayı bazında liman sağlık, fener, kılavuzluk, römorkaj v.s ücretlerden indirimler yapılabilir!

Artık niceliğe değil niteliği odaklanıp Türkiye’nin gemi adamı ihracına başlaması gerekiyor ve ufak da olsa bir yol açıldı ve zabit arkadaşlarımız yabancı firmalarda yer edinmeye başladılar.

Ülkemizin sayısal olarak çok değil nitelikli, iyi yetişmiş, çok iyi İngilizce bilen denizcilere ihtiyacı var. Kaliteli denizci yetiştirmenin yolu kaliteli eğitim vermekten geçiyor. Vakit kaybetmeden eğitim sisteminde yapılacak reformlar, bizi ‘denizci ülke’ olma hedefine yaklaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top