Yirmi yaşını doldurmuş olan ve askerlik çağı gelen kişilerin, askere gitmeden önce yapacak oldukları şeyler vardır. Bunlardan bir tanesi sağlam raporu alma konusundadır. Sağlam raporu alabilmek için, askerli muayenesine gitmeniz gerekecektir. Fakat bu raporu her kurumdan almanız mümkün olmayacaktır. Askerlik şubesi ile anlaşmalı olarak çalışan bir kurum, sizin bu ihtiyacınızı giderecektir. Bununla birlikte, tamamlamanız gereken birden fazla rapor bulunmaktadır. Bunları yerine getirebilmek maksadıyla birden fazla klinik gezebilirsiniz. Askerlik muayenesi nasıl yapılırkonusunda bireylerin çekmiş oldukları bir takım sıkıntılar vardır. Bunlardan bir tanesi, nasıl muayene olunacağı konusundadır.

İlk Yapılması Gerekenler

Askerlik kontrolünde öncelikli olarak yapmanız gereken şey, askerlik şubesinin çağrısına yanıt vermeniz noktasında olacaktır. Bu yanıtı şubeye giderek gerçekleştirir ve sağlık muayenesi için gün saymaya başlarsınız. Muayeneye giderken götürmeniz gereken bazı evraklar olacaktır. Bunlar; mezun olmuş olduğunuz eğitim kurumundan aldığınız diplomanın aslının yanı sıra iki tane fotokopisi olacaktır. İlave olarak iki adet kimlik fotokopisi, son altı ayda çekilmiş iki adet fotoğraf ve ikametgâhsenedidir. Askerlik çağrınızı internet üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

E-devlet sistemi üzerinden, askerliğinizin nereye çıktığını ve ne zaman orda olmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak, içinde bulunduğunuz durum elverişli değil ise askerliğinizi tecil ettirerek ileri bir tarihe almanız da mümkün olacaktır. Kişilerin bu durumdan habersiz olması sonucunda, bazı zamanlarda asker kaçağı olarak gözükme durumları vardır. Zamanında yapmamış oldukları bildirimler sonucunda, böyle bir duruma düşen kişi hakkında arama kararı çıkartılacaktır. İçinde olduğu durum elverişli olduğu halde bireylerin yine de tecil etme hakları vardır. Fakat bu durumu askerlik günü gelmeden önce devlete bildirmek durumundadırlar. Öğrenim gören kişiler için de devletin esneme payı bulunmaktadır.

Öğrenci konumunda olan kişilerin,

okulları bitmediği takdirde askere gitme gibi bir durumu bulunmamaktadır. Ayrıca okulları bittiği halde, yine iki sene tecil haklarını kullanma şansına sahiptirler. Fakat bireylere verilecek tavsiyeler arasında, genç yaşta askere gitmeleri de yer almaktadır. Yaşları olgunlaşan bireylerin, kendi yaşından daha küçük kişilerle aynı ortamda bulunması onların açısından zor olacaktır. Bunun dışında bireylerin sağlık konusunda da dikkat etmeleri gerekecektir. Kendileri sağlam olduğu halde askerlik muayenesi sonucunda, çürük raporu alarak askere gitmeyen kişilerin, bu durumu anlaşıldığında başlarına istenmedik şeyler gelecektir. Kişilerin böyle bir sahtekarlığa gitmemesinin onlara faydalı olacağını bilmeleri gerekmektedir. Kendilerine değişik bir tecrübe katacaklarından ötürü kişilerin, böyle bir durumu geri tepmemeleri gerekecektir. Askerlik mesleğini hayal olarak benimsemiş kişilerin, yine askeriye kalma durumları olacaktır. Lise ve dengi okullardan mezun olmuş bir kişi, uzman çavuş olarak askeriyede kalabilir. Fakülte bitirenlerin ise astsubay olarak devam etme durumu vardır.

Askerlik muayenesinden sonra neler olacağını öğrenmek için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kontroller için yapılacak olan Askerlik muayene yoklaması 1111 sayılı askerlik konuna göre, ilgili yükümlülüğü muayene yaptırarak, askerliğe elverişli olup olmadığının belirlenmesi, öğrenim durumunun sorgulanması, mesleki beceri ve niteliklerinin araştırılması gibi işlemlerinin bütününü oluşturmaktadır. Özetlemek gerekirse, askerlik yaşına gelmiş her Türk erkeğinin muayene olarak yapılan bu işlemleri yetkili kişilere iletmesi ve bildirmesi gerekir. 2018 yılı başlangıcı ile 01 Ocak 2018 tarihinde doğmuş olan erkek bireyler için askerlik muayene süreci başlamıştır. Eğitim durumu lise seviyesinde olan adaylar, söz konusu eğitim hayatını devam ettirmeyip, tecil hakkını da kullanmaması durumunda muayene işlemlerine başlamalıdır. Ayrıca askerliğinin tecil süresi dolan bireylerde, 4 celp süresi içerisinde ilgili kurumlarda muayene olması gerekir. Böylece askerlik muayene sorgulama süreci başlayacak ve bu sürecin sonuçlanması sağlanacaktır.

Askerlik Muayene için gerekli belgeler

-Asker adayının Türkiye Cumhuriyeti kimliğinin aslı ve iki adet fotokopisi

 

-Öğrenim durumunu gösteren belgenin aslı ve çıktısı

-Sürücü belgesi bulunan adayların, söz konusu belgenin aslı ve fotokopisi

-Hastalık geçiren adayların tedavi belgeleri ve yaşanan rahatsızlıkların dokümanı

-Verem savaş tarama belgesi

Askerlik muayene sorgulama nasıl yapılır?

Askerlik muayene sorgulama işlemleri, kişinin yaşamış olduğu bölgede bulunan askerlik şubelerinden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, askerlik sorgulama E-devlet sayfasında yer alan ‘askerlik sorgulama’ sekmesinden de yapılabilmektedir. Ayrıca yine söz konusu sorgulama ASAN Kurumu bünyesinde de kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Konunun diğer bir öğrenim yolu ise, internet sitelerinde bulunan veri tabanlar sayesinde ve ilgili sayfalar üzerinden de askerlik sorgulama kolay bir şekilde yapılmaktadır. Muayene işlemleri ise 20 yaşından gün almış kişilerin celp dönemlerinin belirlenmesinde, TSK’nin asker ihtiyaçları ve o bölgenin asker sayısı ya da kişinin doğum tarihine gibi unsurlar etkili olmaktadır. E-devlet sisteminde yer alan bilgiler doğrultusunda askerlik durumunuzu da sorgulayabilirsiniz.

Askerlik İçin Gereken Evraklar ve Alınması Gereken Eşyalar

Askerlik İçin Gereken Evraklar ve Alınması Gereken Eşyalar

Askere giderken gereken evraklar ve eşyalar, celp dönemi gelen asker adaylarının hepsinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Askerlik başvurusu yaparken gerekli olan evrakları askerlik şubelerinden öğrenebilirsiniz ancak herkes askerlik şubelerini yakın olamamaktadır. Askerlik şubesine gitmeden, askeri evrakları sizler için hazırladığımız bu içerikte bulabilirsiniz.

Askerlik yerinizi öğrenmek ve e-devlet askerlik sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiye sahip değilseniz;

“►Askerlik Yeri Öğrenme, e-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda askere giderken, bazı eşyalar götürmeniz sizleri kışlada oldukça rahatlatacaktır. Askeriye de size lazım olan her türlü eşyayı vermektedir ancak bazı eşyaları kendinizin temin etmesi gerekmektedir. Bu içerik sayesinde askerlikte kantin sırası beklememek için önceden almanız gereken “Askerlik eşyalarını” detaylı şekilde listeledik.

Yukarıda yer alan her iki bilgi ve ihtiyaçlar hakkında ayrıntıları aşağıda yer alan bölümlerinizden öğrenebilirsiniz. İşte askere giderken ihtiyaç duyulan belgelerin yanı sıra askere gitmeden önce alınması gereken eşyalar…

İşte askerlik için gerekli olan belgeler 2018 listesi…


ERLER İÇİN Son Yoklama Gününden Önce

 • Aile hekimine gidilir rapor alınacak. Aile hekimi uygun görülürse Verem Sava Dispanseri’ne gidilecek.

Son Yoklamaya Gelirken

 • Nüfus cüzdanımızın kendisi ve kopyası
 • 9 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenim durumumuzla ilgili belgenin aslı ve kopyası
 • Sanatımızı veya mesleğimizi ibraz eden belge
 • Sporcuysak, sporcu lisansımız
 • Sürücü belgemizin aslı ve bir kopyası
 • Öğrenci isek, hapis durumumuz var ise, yurtdışında işçi veya işveren isek , ilgili kuruluşlardan bu durumumuzu belirten belgeleri almalı 31 Ekim tarihinden önce  askerlik şubelerine göndermeliyiz.

Erken Sevk İçin Müracaat Evrakları

 • Dilekçe
 • Askerlik durumumuzu belirten belge
 • Mazeretimizi bildiren bir dilekçe (var ise)

​YEDEK SUBAYLAR İÇİN

Askerlik Kararımızı Aldırmaya Giderken Bulundurmamız Gereken Evraklar

 • Dilekçe
 • Diploma ve mezuniyet belgesi (aslı ve 3 adet fotokopisi)
 • 2 adet nüfus cüzdanı sureti
 • 8 adet vesikalık fotoğraf
 • Önce yıllarda geçirdiğimiz ameliyat ve tedaviler bulunuyorsa, bunlara ait raporları yanımızda bulundurmak
 • Hapis, hasta ve ya yurtdışında işçi ve ya işveren isek, 31 Ekim tarihine kadar gerekli kuruluşlardan aldığımız belgeleri askerlik şubemize göndermeliyiz.
 • Yüksek okulumuzu yurtdışında bitirdiysek, YÖK tarafından düzenlenecek dört ya da daha fazla süreli lisans eğitimi aldığımızı gösteren belge, diploma ve üç adet fotokopisi, üç suret Türkçe tercümesini ulaştırmalıyız. (Tercümenin noter veya konsolosluk tarafından onaylı olması gerekmektedir.)

ASKERE GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER 2019

Askere giderken neler götürmeliyim?” sorusu herkesin derdidir. Danıştığınız herkes farklı şeyler söyler ve kafanız karışır. Bazı kişiler çok fazla malzeme sayar bazıları ise “orada hepsini veriyorlar gerek yok” der.

Bu yazımızda askere giderken alınması gereken malzemeler hakkında bazı tavsiyeler vereceğiz. Bazı eşyaların Askerde kullanılması yasaktır. Bu eşyaların hangisi olduğunu önceden bilirseniz boşuna masraf yapmış olmazsınız.

Kullanılması yasak olan eşya ve malzemeler hakkında detaylı bilgiyi “Askerde Kışlaya Sokulması ve Kullanılması Yasak Malzemeler” içeriğini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Unutmayın, Askerde kullanımı yasak olan eşyaların üzerinizde bulunması ya da sizde yakalanması durumunda tutanak tutma ve ceza verme işlemleri uygulanmaktadır. Bu durum, askerliğin uzamasında tutunda hapis yatmaya kadar ilerlemektedir.

Şimdi gelelim, askere giderken alınacak malzemelere…Öncelikle askerde verilenler ile başlayalım.

Askerde Verilen Eşyalar

Birliğinize gittiniz tüm evrak işlemleri bitti. Bundan sonra bir çanta içerisinde size yeni eşyalarınız teslim edilecek. Bu eşyalar birlikten birliğe değişse de genel olarak şu şekildedir;

 • Parka
 • Kamuflaj
 • Elbise – Apoletsiz (1 adet)
 • Gömlek – Apoletsiz (1 adet)
 • Yazlık ve kışlık şapka (1 adet)
 • Eşofman Takımı (1 adet)
 • Pijama takımı (1 adet)
 • Kışlık ya da yazlık bot (1 adet)
 • Spor ayakkabısı (1 adet)
 • Plastik Terlik (1 adet)
 • Kışlık ya da yazlık çorap (2 adet)
 • Spor çorap (1 adet)
 • Don (2 adet)
 • Yün içlik (1 adet)
 • Fanila (2 adet)
 • Atlet (1 adet)
 • Eldiven (1 adet)
 • Palaska (1 adet)
 • Çanta (1 adet)
 • Spor şortu (1 adet)
 • Banyo şortu (1 adet)
 • Banyo havlusu (1 adet)
 • Yüz havlusu (1 adet)
 • Diş macunu (1 adet)
 • Diş fırçası (1 adet)
 • 1 Kalıp Sabun (Aylık)
 • Şampuan (Aylık 200 ml.)
 • Traş Köpüğü (Aylık bir tüp)
 • Permatik (Aylık 4 adet)
 • Kulak tıkacı (1 adet)
 • Nefte (1 adet)
 • Künye levhası (2 adet)
 • Künye zinciri (1 adet)

Askere Giderken Neler Alınmalı ve Hangi Malzemeler Temin Edilmeli

Bu verilenler dışında orada ihtiyacınız olan eşyalar da olacak tabii ki? İşte askere giderken alınması gereken eşyalar listesi;

 • İÇ ÇAMAŞIRI (Boxer, atlet, fanila)

asker boxer

Askerde en önemli şeylerden biri iç çamaşırı. Size 2 adet verilecek ancak kamuflajın içinde terleyeceğinizden dolayı bunları 2-3 günde bir yıkayacaksınız. Eğer bu kadar uğraşamam diyorsanız bol bol iç çamaşırı almanız gerekiyor. İç çamaşırı alırken dikkat edilmesi konu ise yeşil olması. Farklı renklerdeki boxerlara bazı yerlerde izin verilirken bazı yerlerde kesinlikle yasak. O nedenle iç çamaşırı konusunu riske atmayarak yeşil almak zorundasınız. Atlet ve fanila için de aynı durum geçerli.


 • TEMİZLİK MALZEMELERİ (Diş Fırçası, Diş macunu vs..)

asker temizlik malzemeleri

Size her ay mecburi olarak temizlik malzemeleri veriliyor ancak biraz kalitesiz olduğu için kullanmak istemeyebilirsiniz. Askeriye içerisinde bulunan kantinden de temin edebilirsiniz ancak çeşit olarak oldukça sınırlı. Bu nedenle kullandığınız marka temizlik ve traş malzemelerini dışarıdan getirmenizde fayda var.


 • KULAK TIKACI VE GÖZ BANDI

asker göz bandı

Gideceğiniz yere göre değişse de genelde askeriye koğuşlarında 50-60 kişi bir arada kalmakta bu nedenle uyku durumu biraz sıkıntıya giriyor. Saat 22:00’de ışıklar kapatılıyor ve uyumanız isteniyor ancak uyumanız saat 23.00-23.30’u bulabiliyor. Eğer gürültüde ya da ışıkta uyuyamıyorsanız yanınızda mutlaka kulak tıkacı ve göz bandı götürmenizi tavsiye ediyoruz.


 • SİLİKON AYAKKABI TABANI VE VATKA

asker silikon taban

Askeriyede verilen postallar ilk kez giyenlerin ayaklarını zedeler ve buna alışmanız zaman alır. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka silikon taban ve vatka almanızda fayda var.


 • İLAÇLI PUDRA

asker ilaçlı pudra

Askerde vücudunuz kamuflajın, ayaklarınız ise botların içerisinde gün boyu kalacak. Bu nedenle çok fazla terleyecek hatta pişik olacaksınız. Bunun önüne geçmek için ise ilaçlı pudra kullanmanız gerekecek. Pudra pişiği engellerken içerisindeki ilaç sizi mantardan koruyacak. Banyodan ya da ayaklarınızı yıkadıktan hemen sonra pudrayı kullanmanız iyi gelecektir.


 • KONTÖRLÜ KART VEYA ASKERCELL

asker kontörlü kart

Askerde aileniz ile konuşmak belki de tüm dertlerinizi unuttuğunuz an olacaktır. Bu nedenle Türk Telekom’un kontörlü kartlarından yanınızda mutlaka götürün. Bir de alternatif olarak Turkcell’in 10 adet telefon numarası kaydedilebilen Askercell’i mevcut. Askercell hatlarından alıp tüm askerlik boyunca rahat edebilirsiniz.


 • FERMUARLI ÇAMAŞIR FİLESİ

asker fermuarlı çamaşır filesi

Askerde tüm çamaşırlar aynı makinede yüksek devirde yıkanır. Çamaşırlarınızın diğer arkadaşlarınızla karışmasını istemiyorsanız fermuarlı çamaşır filesi alın. Fermuarlı dememdeki neden şu asker ihtiyaçları satan yerlerde bağcıklı vardır. O bağcıkları ne kadar bağlasanız da makinede açılıyor ve eşyalarınız diğerlerinin arasına karışıyor. Fermuarlı çamaşır filesi alırsanız bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.


 • SELPAK KAĞIT MENDİL

asker selpak mendil

Askerde tuvalet kağıdı bulmanız çok zor. Kantinde tekli paketler şekilde selpak mendil bulabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden çarşı izinlerinizde 10’lu selpak mendil alarak gelebilirsiniz. Giderken de yanınızda mutlaka bulundurun.


 • TERLİK

asker terliği

Askeriyede verilen terliklerin hepsinin aynı model olması terliğinizi kaybetmenize neden oluyor. Size tavsiyem giderken buradan terlik almanız. Siyah renk olsun deseni önemli değil. Farklı desenlerde alınca terliğinizi kolaylıkla bulabiliyorsunuz.


 • HAVLU

asker havlusu

Tıpkı terlik gibi havluyu da yanınızda götürmenizde fayda var. Mavi renk olsun deseni hiç önemli değil.

Alınması gerekenlerin detaylı listesi;

 • İç Çamaşırı (Haki Renkli)
 • Açık Mavi Renkli Yastık Kılıfı
 • Siyah Terlik
 • Mavi renkli havlu
 • Siyah Pilot Kalem ve Not Defteri
 • Traş Bıçağı
 • Kontörlü Kart
 • Traş Kolonyası
 • Yara Bandı
 • Dolap Kilidi
 • Banyo kesesi
 • Vatka
 • Silikon Taban
 • Diş Fırçası
 • Kulak Çubuğu
 • Boğaz Pastili
 • Bot Kilidi
 • Tırnak Makası
 • Arko Nem Krem
 • Pudra – ilaçlı
 • Çamaşır Filesi
 • Islak Mendil
 • Koltuk altı Jel
 • Kulak Tıkacı
 • Ağrı Kesici
 • Vitamin
 • Burun Açıcı Sprey
 • Selpak
 • Diş Macunu
 • Boyun askılı cüzdan
 • Bot Boyası
 • Temizleme Fırçası
 • İğne İplik Seti
 • Çengelli İğne (10-15 Adet)
 • Göz Bandı
 • Sıvı Sabun
 • 3’ü bir arada Şampuan
 • Banyo Çantası
 • Traş Köpüğü
 • Kol Saati (Casio – Plastik)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + = 11